En Büyük Tehlike ABD’nin Desteklediği Teröristlerdir

En Büyük Tehlike ABD’nin Desteklediği Teröristlerdir

- ‎فيTürkçe

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Suriye’de ABD tarafından desteklenen teröristlerin, gerilimi azaltma bölgeleri açısından ciddi bir tehlike teşkil ettiklerini belirtti.

 

 

Lavrov bugün Moskova’da düzenlediği basın konferansında; Suriye’de en büyük tehlikeyi teşkil edenlerin kim olduğuna bakıldığı halde; bunların ABD tarafından desteklenen yabancı uyruklu teröristler olduğunun altını çizerken, bu yabancı teröristlerin de ABD’nin ‘ılımlı muhalifler’ adı altında desteklediği terör örgütlerin saflarına katıldıklarını kaydetti.

Rusya’nın APEC Zirvesinde ABD iel bulunduğu temaslarda Suriye’nin güneybatısında gerilimi azaltma bölgesinin kurulması meselesini görüştüğüne dikkat çeken Lavrov; Ürdün’ün de katıldığı bu görüşmelerde iddia edildiği gibi Suriye konusunda hedeflerin kesinlikle ele alınmadığının altını çizdi.

ABD dışişleri bakanlığının asılsız iddialarla yayınladığı bültene ilişkin soruya cevabında Lavrov; Rusya ve İran güçlerinin Suriye’de meşru hükümetin talebi üzerine meşru ve kanuni bir şekilde Suriye’de bulunduklarına dikkat çekti. Lavrov; fakat ‘Washington koalisyonunun’ Suriye hükümeti ve BMGK’nin onayı olmaksızın Suriye’de bulunup gayrı meşru olduklarının altını çizdi.

Rusya’nın çağrısını yaptığı Suriye Ulusal Diyalog Konferansı konusunda ise Lavrov; konferans için yapılan hazırlıkların başarıyla devam ettiğini kaydetti.

Loading...

Facebook Comments

‎إضافة تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *